ERTESİ GÜN HAPI

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişkiden sonra ya da kullanılan doğum kontrol yönteminin işe yaramadığı anlaşıldığı durumlarda başvurulacak bir yöntemdir fakat kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi değildir.

Ertesi gün hapı nedir? ve nasıl kullanılır?

Ertesi gün hapı, etkili doğum kontrol hapına benzer yönde bir korunma yöntemidir. Korunmadan girilen cinsel ilişkinin ardından 72 saat zarfında kullanılması gereken ertesi gün hapı östrojen ve progesteron hormanlarını içerir. Ertesi gün hapı, cinsel ilişki sonrasında spermin yumurtaya ulaşıp dönlenmesini önlüyor eğer sperm yumurtayla birleşmiş ise rahim içinde tutunmasına engel olarak gebeliği önlüyor. Yapılan araştırmalara göre başarı şansı % 97-98 civarında olup gayet yüksek bir oranda başarı sağlamaktadır. Ayrıca cinsel ilişkiden sonra ne kadar erken alınırsa o kadar etkili olan ertesi gün haplarının hakkında bilinmesi gereken diğer önemli bir husus ise döllenmiş yumurta hücresi ana rahminde yuvalanmışsa etki etmiyor yani mevcut gebeliği önleme gibi bir özelliği bulunmuyor. Eğer böyle bir durum varsa fetusa zarar vermiyor.

Uzmanından:
Ertesi gün hapı kullandım yine de hamile olabilir miyim?



Ertesi gün haplarının yan etkileri ve kullanılması gerekn durumlar?

Ertesi gün haplarının çok fazla yan etkileri olmayıp mevcut yan etkileri bazı bünyelerde şunlara sebebiyet verebilir: mide bulantısı, baş ve kasık ağrısı, halsizlik ve baş dönmesi ve kusma. Hap alındıktan sonra 4 ila 10 gün içinde hafif bir kanama yaşanır ve sonra ki adet ile birlikte düzenli adet görülmeye başlanır.

Dikkat edilmesi gereken noktalar:

Kondom'un yırtılması, diyaframın kayması, doğum kontrol hapının unutulması gibi başarısızlıkla sonuçlanan korunma yöntemlerinin ardından uygulanması gereken, acil kontrasepsiyon olarak da adlandırılan bu yöntemi kullanırken önemli olan ve bilnmesi gereken en önemli 3 konu vardır.

İlki; hapı korunmasız ilişkiden sonra almak. Önce hapı alıp daha sonrasında ilişkiye girerseniz hiç bir faydasını göremezsiniz.

İkincisi; Ertesi gün hapının sürekli bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanılmaması gerektiğidir. Bu hapın amacı bir kerede oluşan kazalar sonucu hamilelik riskini ortadan kaldırmak olduğu gibi ayda sadece 1 kere kullanılabilir. Kısa süre içinde sıklıkla kullanıldığında etkisi bir hayli azalıyor.

Üçüncüsü ise; ertesi günü hapının prezervatif vs. gibi cinsel yolla bulaşan hastalıkları engellememesidir. Bu sebepten ötürü ertesi gün hapını daha rahat bir ilişki için kullanmaktan ziyade ekstra kaza durumlarında kullanmanız gerekmektedir. Yani bir nevi can simidi olarak görün ve hatalı korunmadan sonra acil durumlarda ertesi gün haplarına başvurun.

Özetle ertesi gün hapları; bir doğum kontrol yöntemi olmayıp, kullandığınız doğum kontrol yöntemlerinde oluşacak aksiliklerde size yardımcı olacak can kurtaranınızdır.

 

Eğer aradığınızı bulamadıysanız, buradan aramayı deneyin:


acil kontraseptif ilacı: NORLEVO

 

ertesi gün hapı norlevo, norlevo, ertesi gün hapları, ertesi sabah hapı, ertesi sabah

 


DOĞUM-KONTROL.COM

DOĞUM KONTROL YÖNTEMLERİ

Doğal yöntemler
Vücut ısısı yöntemi, Takvim yöntemi, Mukus yöntemi, Geri çekme metodu, Emzirme
Bariyer yöntemler
Prezervatif (kondom, kaput), diyafram, servikal başlık, spermisid (sperm yok ediciler)
Rahim içi araçlar (Ria) Spiral
Bakırlı ria, hormonlu ria (mirena)
Hormonal Kontraseptifler
Hap, mini hap, depo provera, cilt altı implantları
Postkoital Kontrasepsiyon
İlişki sonrası acil kontrasepsiyon
- Ertesi gün hapı : Norlevo
Cerrahi Sterilizasyon Operasyonları
Tüp ligasyonu, vazektomi
» Doğum Kontrol Linkleri
» Anasayfa

BAĞLANTILAR

» renkli lens » kalıcı makyaj » çocuk koltuğu

 


 

Doğal yöntemler | Bariyer yöntemler | Rahim içi araçlar (Ria) Spiral | Hormonal Kontraseptifler
Postkoital Kontrasepsiyon | Cerrahi Sterilizasyon Operasyonları

Bu site kişileri bilgilendirme amaçlı hazırlanmış olup hiç bir şekilde sağlık hizmeti vermemektedir.
Sitede yazılan bilgileri uygulamadan önce bir doktora başvurmanız gerekmektedir.
Aksi durumlarda doğacak durumlardan sitemiz sorunlu olmayacaktır.

dogum-kontrol.com © 2007 Tüm hakları saklıdır. [Gizlilik Bildirimi]
web design